Field Events

 

Shot Put

 

5-6 Girls Deja Baylor 7-11 (2013)

7-8 Boys Parker Robinson 16-0.5 (2018)

7-8 Girls Nevaeh McKinney 11-7 (2013)

9-10 Girls Samantha Emigh 18-11.5 (2016)

9-10 Boys Evan Thornton  26-4 ( 2016) 

11-12 Girls Nia Robinson 27ft ( 2015)

11-12 Boys Sheldon Robinson 30-0 (2018)

13-14 Boys Noble Canterbury 25-00  (2016)

13-14 Girls Kyla Gee 35-4  (2018)

13-14 Boys Noble Canterbury 25-05.5 (2016)

15-16 Boys Coen King 30-09 (2015)

15-16 Lilianah Daniels 28-04.75 (2018)

 

Long Jump

 

5-6 Boys Sheldon Robinson 7-11 (2013)

5-6 Girls Nylah Boatwright 4-3 (2014)

7-8 Boys Camden Roy 11-01 (2015)

7-8 Girls Mia Thornton 10-02 (2018)

9-10 Boys Malik Dark 13-9  (2017)

9-10 Girls Sydney Radford 12-00 (2015)

11-12 Boys Evan Thornton 14-9 (2017)

11-12 Girls Sydney Radford 14-07 (2017)

13-14 Boys Elijah Sledge 18-11.75  (2018)

13-14 Girls Geneva Bellows 15-02 (2018)

15-16 Boys Daenah Pressley 18-10.75 (2015)

17-18 Boys John Jackson Jr. 20-00  (2015) 

 

Turbo Javelin

6U Boys Jerico Duarte 30-08  (2018)

8U Girls Anaya Tines 31-09 (2016)

8U Boys Harrison Outman 44-05 (2016)

9-10 Boys Solomon Broiles 68.05 (2017)

9-10 Girls Carmenita-Bright 53-04 (2017)

11-12 Boys Caden Magiera  53-03 (2016)

11-12 Girls Carmenita Bright 60-07 (2018)

Javelin

13-14 Boys Noble Canterbury 78-3 (2016)

13-14 Girls Trinity Duke 41-0 (2016)

15-16 Girls Kiara Clayborne 26-02 (2016)

Discus 

13-14 Boys Noble Canterbury 108-2 (2016)

13-14 Girls Kyla Gee 63-08 (2018)

 

High Jump 

 

​9-10 Boys Sheldon Robinson 4-3.25 (2017)

9-10 Girls Samantha Emigh 3-6 (2016)

11-12 Boys Evan Thornton (2017)

13-14 Girls Nia Robinson 4-6 (2017)

13-14 Boys Noble Canterbury 4-4 (2016)

15-16 Daenah Pressley 6-0 (2015)

15-16 Paris Beavers 4-10 (2017)

Soft Ball Throw

5-6 Girls Kyah Boatwright 23-03 (2014)

5-6 Boys Jaydon Smith 32-05 ( 2014)

 

Relays 

 

4x100 Boys

( Junior Olympics 3rd Place)

 

8U 59.64 (2015)

Junior Olympics 3rd place 2015

Camden Roy 

Chase Geter  

Philip Tyree 

Sheldon Robinson 

 

 

9-10 Girls  56.03 (2015)

Junior Olympics 3rd place 2015

Ananda Daniel 

Jynira Boxley 

Sydney Radford 

Aluana Rutland 

 

9-10 Boys 54.41 FAT

 JO 2nd Place (2017)

Camden Roy

Sheldon Robinson 

Malik Dark 

Chase Geter 

 

11-12 Boys 51.61 (2015) 

Jeremiah Wright 

Khalid Mendez

Jahlil Johnson

Ashton King

 

11-12 Girls 55.96 ( 2015)

Sidnee Smith

Nia Robinson

Ania Finch

Nia James 

 

13-14 Girls 51.86 (2018)

Kyla Gee

Syndey Smith 

Jasmine Coe 

Aluana Rutland 

 

15-16 Boys 49.33  (2015)

Jefferry Johnson 

Isaiah Sheppard

Coen King 

Thomas Yates

 

 

10U 4x400 Relay 4:40

Junior Olympic 7th place 2015 

Sydney Radford

Alauna Rutland

Ananda Daniel 

Jynira Boxley 

50 Meter Dash

 

4U Girls Iyanna Ausberry 13.43 (2014) 

4U Boys Chris Baylor Jr. 13.56 (2014)

5-6 Boys Sheldon Robinson 8.79 ( 2013)

5-6 Girls Nyah Boatwright 9.42 (2014)

8U Boys Koven Smith 7.88 ( 2014)

8U Girls Jynira Boxley 8.5 (2013)

9-10 Jynira Boxley 8.35 (2014)

9-10 Xaxier Terrell 8.20 (2014)

11-12 Girls Nia Bigger 8.06 (2014)

11-12 Ashton King 7.35 (2014)

13-14 Kailey Herse 8.10 (2014)

13-14 Cohen King 7.5 (2014)

15-16 Boys Jordan Presley 7.0 (2014)

 

55 Meter Dash 

8U Boys Parker Robinson  10.08 (2016)

8U Girls Laniyah Tyree 8.99 FAT (2017)

 

80 Hurdles

 

9-10 Iyanna Parker 17.96 (2014)

11-12 Samantha Emigh 17.09 FAT (2018)

 

100 Meter Dash 

 

4U Girls Ayannah Sanchez 23.38 (2015)

4U Boys Chris Baylor 27.31 (2014)

5-6 Boys Sheldon Robinson 17.08 (2013)

6U Girls Laniyah Tyree 19.01 (2016)

7-8 Boys Chase Geter 13.56 FAT (2016)

7-8 Girls Aliza Murray  15.68 (2015)

9-10 Boys Chase Geter 13.05 FAT (2018)

9-10 Girls Jynira Boxley 14.03 (2015)

9-10 Ellise Sledge 14.03 FAT (2018)

11-12 Boys Ashton King 12.08 (2015)

11-12 Girls Nia James  12.98  (2015)

13-14 Boys Ashton King 12.18 (2016)

13-14 Girls Erica Gordon 13.09 (2016)

15-16 Boys Noah Taylor 11.57 (2015) 

15-16 Girls Sidnee Addo 13.88 FAT (2018)

100 Meter Hurdles 

13-14 Girls  Jasmine Coe 16.09 FAT (2018)

200 Meter Dash 

 

5-6 Boys Sheldon Robinson 35.37 (2013)

8U Boys Chase Geter 27.83 FAT  (2016)

8U Girls Aliza Murray 32.38 (2015)

9-10 Boys Chase Geter 26.89 FAT (2018)

9-10 Girls Jynira Boxley 29.4 (2015)

11-12 Boys Ashton King 25.35 (2015)

11-12 Girls Nia James  27.30 (2015)

13-14 Boys Elijah Sledge 25.58 FAT (2018)

13-14  Girls Alauna Rutland 27.44 FAT (2018) 

15-16 Boys Isaiah Sheppard 23.93  (2015)

15-16 Girls Lilianah Daniels 28.64 FAT (2018)

 

200 Meter Hurdles 

13-14 Jasmine Coe 32.19 FAT (2018)

13.14 Boys Winston Broiles 31.87 FAT (2017)

400 Meter 

 

5-6 Boys Sheldon Robinson 1:31.94 (2013)

8U Boys Koven Smith 1:10.89 (2014)

8U Girls Lauryn Vick 1:17.17 FAT (2018)

9-10 Boys Chase Geter 1:05.91 FAT (2018)

9-10 Girls Jynira Boxley  1:06.4 (2015)

11-12 Boys Khalid Mendez 1: 00.13(2015)

11-12 Girls Gabrielle Miller 1:07.95 FAT (2018)

13-14 Boys Ashton King 1:02.05 (2015)

13-14 Girl Alauna Rutland 1:00.31 FAT (2018)

15-16 Boys Thomas Yates 56.19 (2015)

15-16 Girls Taeva Taylor 1:10.28 (2015)

 

800 Meter

 

8U Boys Dimitrius Walters 3: 01 (2014)

8U Girls Aliza Murray 3:42.62 (2014)

9-10 Boys Solomon Broiles 2:48.53 FAT (2017)

9-10 Girls Samantha Emigh 3:16.68 FAT (2016)

11-12 Boys Khalid Mendez 2:31.84 (2015)

11-12 Girls Allina Mbuko 2:45.58 (2015)

13-14 Boys Colin Doran 2:28.67 FAT (2018)

13-14 Girls Geneva Bellows 2:39  FAT (2018)

15-16 Boys Ryan Joye 2:14.22 FAT  (2018)

15-16 Girls  Kiana Clayborne 3:56.14 (2016)

1500 Meter

8U Boys  Dimitruis Walters 6:01  (2014)

8U Girls  Rylie Dobson 4:14.38 (2016)

9-10 Boys Solomon Broiles 5:54.53 FAT (2017)

11-12 Boys Trevor White 5:35.72 FAT (2017)

11-12 Girls Isabella Carter 6:01.98 (2018)

13-14 Colin Doran 4:59.69 FAT (2018)

13-14 Girls Isabella Hardaway 5:39.07  FAT (2018)

15-16 Ryan Joye 4:48.84 FAT (2018)

1600 Meters

 

5-6 Boys Caleb Williams 8:08.24 (2014)

5-6 Girls Lauryn Vick 9:21.5 (2016)

8U Boys Aden Turner  6:46.84 (2015)

8U Girls Jynira Boxley 7:28.56 (2013)

9-10 Boys Evan Thornton  6.05 (2015)

9-10 Girls Gabrielle Miller 7:49.60 (2016)

11-12 Boys James Brent  5:47.75  (2016)

11-12 Girls Allina Mbuko 6:18.00 (2015)

13-14 Boys Eric Sledge 5:40.94 (2016)

13-14 Girls Isabella Hardaway 6:21 (2018)

15-16 Boys Jeffery Johnson 5:44.46 (2014) 

15-16 Girls Kiara Clayborne 9:45.84 (2016)

3000 meters

9-10 Boys Brandon Joye 15:12.41

13-14 Boys Colin Doran 10:41.53  FAT (2018)

13-14 Girls Isabella Hardaway 12:08.25 (2018)

 

MTC SPONSORS

Screen Shot 2018-09-20 at 7.59.08 PM.png
Ames logo 1.jpg
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon

Twitter

Follow us

Facebook

Become a Fan

YouTube

Subscribe

© 2018 by MUSTANGS TRACK CLUB  Proudly created with Wix.com

EMAIL: mustangs.track.club@gmail.com

PHONE: (571) 606-5981